Dobry list motywacyjny to taki, które nie trafi do kosza. Z pewnością słyszałeś ten utarty frazes wielokrotnie. Zastanów się jednak, czy kolejna przeciętna praca Cię satysfakcjonuje? Wierzymy, że nie! Dlatego pomożemy Ci przygotować dokumenty aplikacyjne, które wygrają Twoją pracę marzeń! Przeczytaj, jak napisać list motywacyjny, czytany przez kadry z zapartym tchem.
Zapewne wielokrotnie zadawałeś sobie pytanie „jak napisać list motywacyjny?”. Teraz postaramy się na nie odpowiedzieć i poinstruować Cię, o co powinieneś zadbać, by zwiększyć swoje szanse podjęcia pracy i zdobyć uznanie konkretnego pracodawcy.
List motywacyjny to kolejna część Twojej biznesowej wizytówki. Jest to dokument, który ma na celu zachęcenie potencjalnego pracodawcy do zatrudnienia Ciebie na dane stanowisko. Twoim zadaniem jest napisanie listu motywacyjnego w taki sposób, by zachęcić pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
List motywacyjny najczęściej faktycznie przesyła się w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Jednak czasem bywa, że aplikujemy na dane stanowisko do konkretnej firmy, która aktualnie nie prowadzi rekrutacji. Wówczas można wysłać do działu HR CV wrac z listem motywacyjnym, wyrażając zgodę na udział dokumentów w przyszłych rekrutacjach.
W sieci znajdziesz setki gotowych wzorów listów motywacyjnych – od zupełnie ogólnikowych po te napisane z myślą o konkretnym stanowisku. Pracownik fizyczny? Urzędnik? A może członek kadry zarządzającej w spółce? Żaden problem! Nic, tylko skopiować, prawda? Okazuje się, że nie do końca
Rekruterzy zatrudnieni w działach HR są wyczuleni nie tylko na samą treść aplikacji, ale także układ tekstu, budowę zdań i wewnętrzą logikę struktury treści. Bez trudu wychwycą nie tylko ozdobniki, które niczemu nie służą, ale także nadmierne uogólnienia. Najczęściej sugerują one, że kandydat na dane stanowisko chce wypaść lepiej, niż wynikałoby to z jego faktycznego doświadczenia. Zadbaj więc o to, aby Twój list motywacyjny był maksymalnie czytelny, a treść „broniła się sama”.
Gotowym wzorom listu motywacyjnego brakuje autentyczności. Są oczywiście napisane poprawną polszczyzną, a użyte w ich treści zdania są – jak mówią językoznawcy – okrągłe. Nie ma w nich jednak życia i czegoś, co wyróżniałoby aplikującego spośród tysięcy podobnych osób.
Poza tym zastanówmy się chwilę. Skoro Ty możesz pobrać gotowy wzór listu motywacyjnego z sieci, mogą to także zrobić inni. A przecież nie chcesz być taki, jak wszyscy inni kandydaci. Zależy Ci, aby Twój list i Twoje CV były wyjątkowe i wyróżniały się na biurku przyszłego pracodawcy nie tylko atrakcyjną grafiką, ale przede wszystkim indywidualnością.
Wiele osób po prostu nie wie, jak napisać dobry list motywacyjny. Mogą być świetnymi specjalistami w swoich dziedzinach. Kiedy jednak pojawia się potrzeba autoprezentacji, w głowie brak pomysłów, a zdania, które pojawiają się w edytorze tekstu są równie przejrzyste jak fizyka kwantowa.
Doskonale to rozumiemy i wiemy, że przelanie myśli na papier bywa trudne, tym bardziej jeżeli mają one służyć podkreśleniu mocnych stron kandydata.
Specjaliści od HR zwracają uwagę na kilka kluczowych elementów listu motywacyjnego.
Dobra rada na koniec: zaprojektuj tekst jak równanie matematyczne. Najlepsze treści nie powstają w głowie ad hoc. To wynik wielogodzinnej pracy, doboru argumentów, dobieraniu symetrii zdań. List motywacyjny, który jest pisany „od serca”, w najlepszym razie będzie przeciętny. Jeżeli chcesz się wyróżnić, musisz nadać mu kształt. Zastanów się do kogo kierujesz list, na jakie stanowisko aplikujesz i co chcesz przekazać.
Potrzebujesz konkretnych rozwiązań, ale nie masz pomysłu, jak napisać skuteczny list motywacyjny? Sprawdź naszą ofertę, a zaoszczędzony czas przeznacz na przygotowanie się na rozmowę kwalifikacyjną.
Statystyki są bezlitosne – w wielu przypadkach nawet 90% aplikacji nawet nie ląduje na biurku Twojego potencjalnego szefa. Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci?
Nie powielaj informacji z CV. Dobry list motywacyjny to wciągająca historia, która ma przekonać pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Nie przenoś danych o kursach, językach obcych i całej historii kariery. Stwórz opowieść, która zainteresuje i bazuj na konkretach.
Innym popularnym błędem jest pisanie długich, wielostronicowych elaboratów. Uwierz nam, niemal żaden pracodawca nie będzie miał czasu ich czytać. Skondensuj najważniejsze informacje na jednej stronie A4. Pisz jak Ernest Hemingway – czysto, krótko i konkretnie.
Zawsze sprawdzaj poprawność listu motywacyjnego przed wysłaniem. Brakujące litery, nadmiar przecinków, czy przesadnie rozbudowane zdania świadczą o niestaranności językowej i stawiają Cię w złym świetle. Nie wystarczy skopiować treści do edytora tekstu. To tylko algorytm komputerowy. Najlepiej oddać ją do sprawdzenia osobie, która doskonale zna język polski i przeanalizuje Twój list motywacyjny pod kątem wszelkich błedów i płynności językowej.
Brak podpisu to również częsty błąd, który może prowadzić do odrzucenia aplikacji.
Zależy nam, abyś otrzymał ofertę wymarzonej pracy. Chcemy być częścią Twojego sukcesu, który zaczyna się właśnie dzisiaj. Znamy się na tym, co robimy i możesz nam zaufać. Mamy za sobą setki zrealizowanych projektów i wiele z nich zakończyło się podpisaniem umowy.
Oto kilka powodów, dlaczego warto z nami współpracować:
Chcesz zmienić swoją pracę, ale nie wiesz jak przygotować list motywacyjny? Chcesz, aby Twój list motywacyjny był w 100% profesjonalny? Zostaw do siebie kontakt w poniższym formularzu – odpowiadamy w 24 godziny.