Wymagania stawiane przez pracodawców w ogłoszeniach na dane stanowisko określają warunki, jakie musisz spełnić, aby móc ubiegać się o pracę. Oprócz doświadczenia i wykształcenia dzisiejszy pracownik powinien wyróżniać się także pewnymi kompetencjami i umiejętnościami. Z tego artykułu dowiesz się, jakie oczekiwania ma dzisiejszy pracodawca.
Wymagania pracodawców na przestrzeni ostatnich lat zmieniają się, ma na to wpływ sytuacja gospodarcza, cyfryzacja społeczeństwa i oczywiście branża.
Firma Grant Thornton dokonała analizy 500 ofert pracy opublikowanych w Internecie w latach 2015-2019 i na podstawie badań wysunęła ciekawe wnioski, z których wynika, że pracodawcy obniżyli swoje wymagania, bowiem w roku 2019 liczba punktów z wymogami wynosiła średnio 5,2 wobec kandydata, natomiast w roku 2015 wymogów było prawie 7. W sytuacji, gdy na rynku pracy brakuje pracowników w danym zawodzie np. fizycznych, pracodawcy obniżają wymagania i oferują coraz atrakcyjniejsze benefity pozapłacowe.
Cały materiał źródłowy znajdziesz klikając tutaj.
Dzisiejszy rynek pracy nadal obowiązują podstawowe wymagania, które pozwalają wyłonić idealnego kandydata. Niezmiennie od lat najważniejsze kryteria w ofertach pracy to doświadczenie i wykształcenie, przy czym należy pamiętać, że i tutaj w zależności od stanowiska i pracodawcy tendencje mogą być różne. Oczekiwania co do praktyki zawodowej w 2019 roku pojawiły się w 56% ogłoszeń o pracę, zaś kilka lat wcześniej było to 70%.
Zainteresowało Cię profesjonalne CV? Wykorzystaj przewagę na rynku pracy, zamawiając skuteczny życiorys zawodowy – stworzony przez specjalistów.
Praktyka w branży jest bardzo ważna, pracownik, który pełnił podobne obowiązki znacznie szybciej osiągnie samodzielność na podobnym stanowisku. Doświadczenie jest często decydującym kryterium o przyjęciu do pracy. Oczywiście każda oferta pracy różni się wymaganiami – firmy na rynku pracy mają różne priorytety, a każdy kandydat ma inny życiorys zawodowy i talenty.
Bywa, że doświadczenie to sprawa drugorzędna. Są także oferty praktyk i stażów, które mogą być bardzo dobrym startem ku zdobywaniu doświadczenia. Pracodawca, który ma problem ze znalezieniem pracowników otwiera się na osoby niedoświadczone i inwestuje w programy szkoleniowe.
Wymagania stawiane przez pracodawców dotyczące formalnego wykształcenia obniżyły się na tych stanowiskach, gdzie nie jest to tak istotne – większą rolę w tym przypadku niż dyplomy grają konkretne umiejętności i praktyka. Mowa głównie o pracownikach szczebla średniego i sektorze usługowym. Jednak są stanowiska pracy, w których dyplom jest podstawowym wymogiem np. księgowa, nauczyciel czy prawnik. Pracownicy wysokiego szczebla z wyższym wykształceniem szybciej pną się po szczeblach kariery.
Często wśród wymagań w ogłoszeniu o pracę występuje znajomość języków obcych. Nic dziwnego, język angielski to absolutne minimum – potrzebny dziś jest w każdej branży, przede wszystkim do komunikacji z klientami i partnerami firmy. Poszukiwani są także specjaliści ze znajomością języka węgierskiego, niemieckiego, francuskiego i innych. Jeśli masz stosowny certyfikat lub ubiegasz się o jego uzyskanie, koniecznie zapisz tę informację w CV. Posiadanie kompetencji językowych daje pracownikom duże szanse na pracę.
Oczywiście nie można zapomnieć o przestrzeganiu regulaminu zakładu pracy i dbania o jego dobro. Obowiązkiem pracownika jest też dyspozycyjność, co oznacza, że możesz zostać poproszony o pracę w godzinach nadliczbowych. Inne cechy dobrego pracownika to uczciwość, zaangażowanie, rzetelność i samodzielność. Coraz większa grupa pracodawców bardzo doceniania umiejętności miękkie, które wpływają na jakość relacji w firmie i na sposób wykonywania obowiązków.
Umiejętności miękkie, o których pisaliśmy w innym artykule podnoszą wartość pracownika w oczach pracodawcy. Posiadanie tych cech zwiększa szanse kandydatów na zatrudnienie. Przykładowo, nie masz dużego doświadczenia w pracy jako przedstawiciel handlowy, ale cechuje Cię komunikatywność, masz charyzmę i dar przekonywania, pokaż rekruterowi swoje atuty. Z pewnością widziałeś takie ogłoszenia, gdzie wymogi dodatkowe w zakresie umiejętności miękkich brzmiały:
Pozytywne nastawienie i chęć do nauki
Komunikatywność i umiejętności Interpersonalne
Umiejętność pracy w grupie
Odporność na stres
Efektywne zarządzanie czasem.
Niektóre wymagania wydają się pozornie mało istotne, jednak chęć do nauki i pozytywne nastawienie znaczą, że pracownik ma wysoką motywację, pragnie się rozwijać i budować struktury firmy. Taka osoba świetnie dogaduje się z pozostałymi osobami, co niewątpliwie przekłada się na jakość wykonywanej pracy.
Wymagania specyficzne dotyczą kandydatów chcących podjąć zatrudnienie na stanowisku specjalistycznym np. w branży IT. Jakie cechy powinny wyróżnić kandydata? Jak sama nazwa wskazuje, jako specjalista w branży ma rozległą wiedzę, doświadczenie i umiejętności dodatkowe np. kreatywność i innowacyjność. Przykładowe wymogi specyficzne w ogłoszeniach to:
Umiejętność tworzenia rysunku technicznego
Programowania w j. Python, Django,
Prawo jazdy.
Niektóre branże wymagają niezbędnych uprawnień do wykonywania zawodu np. uprawnienia SEP czy spawalnicze MIG.
Oczekiwania stawiane przez pracodawcę dotyczą także innych kwestii – nieformalnych, o tym także warto pamiętać. Pracodawcy sprawdzają, czy dokumenty aplikacyjne przesłane do nich, są przygotowane na to konkretne stanowisko czy masowo rozsyłane. Jeśli precyzujesz swoje CV to dajesz sygnał, że naprawdę interesujesz się tą pracą. Wreszcie podczas samej rozmowy rekrutacyjnej oczekują odpowiedniego poziomu rozmowy, kultury osobistej czy choćby stosownego dress kodu.
Wymagania stawiane przez pracodawców pomagają stworzyć kompetentny i zgrany zespół osób, który radzi sobie dobrze z obowiązkami, ale i odnajduje się w atmosferze firmy i dobrze w niej czuje. Tak jak nie ma idealnego pracownika, nie ma też idealnego pracodawcy. Obie strony coraz chętniej doskonałą się, by sprostać wzajemnie stawianym wymaganiom.
Zainteresowało Cię profesjonalne CV? Wykorzystaj przewagę na rynku pracy, zamawiając skuteczny życiorys zawodowy – stworzony przez specjalistów.