Aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, należy zwrócić uwagę rekrutera. Nie ma na to uniwersalnej recepty, ale z pewnością jest kilka zasad, których warto przestrzegać, gdy szukasz pracy i wysyłasz CV na kolejne rekrutacje. Nawet długa lista doświadczeń zawodowych, znajomość języków obcych czy umiejętności specjalistyczne pożądane na danym stanowisku mogą nie wystarczyć.
Dobre CV to takie, które działa. A żeby tak było, dokument musi spełniać określone standardy. To właśnie dokumenty aplikacyjne stanowią Twoją wizytówkę, zachęcają potencjalnego pracodawcę do poznania Cię bliżej, „robią” pierwsze wrażenie.
Zadbaj o to, by Twoje CV było estetyczne, przejrzyste i ciekawe. Chcesz napisać idealne CV? Ten tekst zawiera praktyczne podpowiedzi, dzięki którym podejdziesz do pisania CV z większą pewnością siebie.
Dowiesz się między innymi:
czym jest podsumowanie zawodowe i gdzie powinno się je umieścić?
jak analiza oferty pracy może pomóc w pisaniu CV na dane stanowisko?
jakie sekcje powinien zawierać profesjonalny dokument CV?
czy warto wpisywać w CV umiejętności miękkie?
kiedy wybrać prosty szablon CV, a kiedy zadbać o to, by CV wyglądało oryginalnie?
Dokumenty aplikacyjne są przepustką do kolejnych etapów rekrutacji. CV może być tylko formalnością, ale czy warto ryzykować? W praktyce każdorazowo powinno się analizować CV przed przesłaniem go w ramach kolejnej rekrutacji. Z punktu widzenia pracodawcy najważniejsze informacje mogą dotyczyć zupełnie innych elementów w CV, niż nam się wydaje.
Profesjonalne CV nie musi być rozbudowane. Napisać dobre CV można nawet bez bogatego doświadczenia zawodowego. Wygląd CV jest równie istotny, jak informacje w nim zawarte. Mówiąc krótko: Twój życiorys zawodowy powinien w każdym względzie budzić pozytywne emocje. To zdecydowanie zwiększa szansę na przejście do kolejnego etapu.
Aby napisać CV, nie wystarczy po prostu usiąść i wpisać do pliku kolejnych punktów. A przynajmniej nie jest to skuteczny sposób, by napisać CV, które zwróci uwagę rekrutera i zrobi pozytywne wrażenie. Jak zatem zaplanować proces pisania CV? Oto kilka wskazówek:
Przeanalizuj informacje zawarte w ofercie pracy na konkretnym stanowisku w danej firmie. Sprawdź, czy posiadasz wymagane kwalifikacje i czy masz wystarczające doświadczenie zawodowe lub staż pracy.
Zrób research – sprawdź, na czym polega pozytywny wizerunek firmy, w której chcesz pracować, jak Twoje wartości korespondują z ideą przedsiębiorstwa – konkretne wyrażenia czy zwroty możesz wykorzystać w sekcji z umiejętnościami lub później, w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
Sprawdź, czy firma wymaga dodania w CV klauzuli o ochronie danych w konkretnym brzmieniu – może się okazać, że najważniejszym elementem CV będzie ten, którego przez niedopatrzenie nie dołączysz.
Zastanów się, co powinno zawierać CV na to konkretne stanowisko – które z posiadanych przez Ciebie umiejętności będą w tej pracy najważniejsze. Zrób dokładną listę i uporządkuj wszystkie umiejętności w grupach odpowiadających podziałowi na kompetencje twarde i miękkie.
Stwórz własny roboczy szablon CV, wypisz kolejne sekcje, by o żadnej nie zapomnieć.
Przygotuj dokument – w edytorze tekstu lub kreatorze online. Przed wysłaniem CV koniecznie przeczytaj całość jeszcze raz lub poproś o przeczytanie zaufaną osobę. Dzięki temu łatwiej wyeliminować błędy ortograficzne czy rzeczowe.
Zainteresowało Cię profesjonalne CV? Wykorzystaj przewagę na rynku pracy, zamawiając skuteczny życiorys zawodowy – stworzony przez specjalistów.
CV to nie list motywacyjny, jego struktura jest ściśle określona. I choć wygląd CV może przybierać prostsze czy nieco bardziej finezyjne formy, sama architektura informacji zawartych w CV nie powinna być zmieniana.
Idealne CV jest czytelne i wpisuje się w dobrze znany schemat. Trzymanie się go jest akurat zaletą. Osoba zajmująca się rekrutacją powinna móc odnajdywać konkretne informacje, zwracając spojrzenie na określony fragment dokumentu.
Zatem jak powinno wyglądać CV, które będzie przepustką na wymarzoną rozmowę kwalifikacyjną? Jakie elementy i w jakim układzie powinno zawierać CV ułatwiające zdobycie pracy?
Każde CV powinno być odwzorowaniem dobrze znanego porządku. Każda sekcja CV powinna stanowić odrębny element – to zwiększa czytelność dokumentu.
Na samej górze CV należy umieścić imię i nazwisko kandydata. Wbrew częstej praktyce nie należy tu wpisywać informacji takich jak wiek czy data urodzenia, adres zamieszkania, stan cywilny. Można wpisać nazwę stanowiska, o które stara się kandydat. Jeśli przygotowując kolejne CV korzystasz z tego samego pliku, dopilnuj, aby zweryfikować, czy nazwa stanowiska odpowiada ogłoszeniu.
W tej samej sekcji należy umieścić informacje kontaktowe, najczęściej adres poczty elektronicznej i/lub numer telefonu. Można, ale nie trzeba dołączyć swoje zdjęcie. Musi być to jednak profesjonalne zdjęcie – podobne do tych, jakie wykonywane są do dokumentów, choć niekoniecznie tak bardzo oficjalne. Niedopuszczalne są w CV zdjęcia o charakterze prywatnym, grupowe lub kiepskiej jakości.
Poniżej warto dodać tzw. podsumowanie zawodowe. Więcej o tym elemencie CV za chwilę.
Kolejne elementy CV to:
sekcja doświadczenie (może zawierać również osiągnięcia zawodowe) – w porządku od najnowszego (obecnego) stanowiska,
sekcja wykształcenie – w porządku od najbardziej zaawansowanego etapu kształcenia, standardowo zamieszcza się w CV jedynie szkoły wyższe (lub wyższe zawodowe), policealne oraz średnie i zawodowe, bez wzmianki o szkole podstawowej,
lista odbytych istotnych w życiu zawodowym szkoleń i zdobytych certyfikatów,
lista konkretnych umiejętności uporządkowanych według podziału na kompetencje twarde i miękkie,
zainteresowania – nawet niezwiązane z wymaganiami oferty pracy; zdarza się, że zadawane podczas rozmowy pytania dotyczą właśnie tej sekcji CV i pozwalają na zaprezentowanie się z dobrej strony,
klauzula CV.
Powyższy szablon to szkielet dokumentu. Czy istnieje najbardziej istotna sekcja w CV? Wiele zależy od tego, o jaką pracę się ubiegasz. Na nowym stanowisku masz odpowiadać za analizę sprawozdań finansowych? Z pewnością potencjalny pracodawca liczy na kandydatów z odpowiednim przygotowaniem, być może również z doświadczeniem na takim lub podobnym stanowisku. Jeśli to zajęcie polegające na działaniu samodzielnie i raportowaniu, umiejętność pracy w zespole nie będzie cechą rozstrzygającą. Kluczowe będą kompetencje twarde, dotychczasowa historia zatrudnienia i wykształcenie kierunkowe.
Ale jeżeli przyjdzie Ci napisać CV do tej samej firmy, w której poszukują osoby odpowiedzialnej za zarządzanie zespołem, umiejętności związane z komunikacją, zarządzaniem ludźmi czy organizacją pracy zespołu z pewnością będą mile widziana.
Przygotowując dokumenty rekrutacyjne nie staraj się stworzyć tekstu uniwersalnego. Idealne CV to takie, w którym wymagania pracodawcy i Twoje predyspozycje najlepiej do siebie pasują.
Najczęściej zadawane pytania o CV dotyczą między innymi tego tematu – jak powinno wyglądać CV osoby, która dopiero rozpoczyna swoją ścieżkę zawodową. Albo z różnych przyczyn nie może jeszcze pochwalić się historią zatrudnienia. Mówiąc krótko: tak samo. Przynajmniej jeśli chodzi o to, w jakiej kolejności umieścić poszczególne sekcje i jakie niezbędne elementy zawrzeć w dokumencie.
Nie próbuj „tuszować” małego doświadczenia, przesuwając tę sekcję gdzieś między kompetencje a zainteresowania. Nie masz jeszcze doświadczenia – ale chcesz je zdobyć. I być może jest szereg innych spraw, które sprawią, że świetnie się sprawdzisz na danym stanowisku.
W zależności od oferty pracy i stanowiska to nie historia dotychczasowego zatrudnienia może się okazać najbardziej istotna. Chcesz napisać CV, nie mając doświadczenia? Skoncentruj się na umiejętnościach, podaj konkretne przykłady zajęć, dzięki którym czegoś się nauczyłeś. Mogą to być staże, praktyki studenckie, ale również wolontariat czy inne aktywności.
Osiągnięcia związane z pracą zawodową mogą być dowodem na konsekwencję i chęć rozwoju. Niektóre wiążą się z certyfikacją, inne ze sprawnym awansem w ramach jednej firmy, jeszcze inne z konkretnym, zamkniętym projektem.
Najlepszym miejscem na wzmiankę o takich sukcesach jest sekcja z doświadczeniem zawodowym, ewentualnie podsumowanie zawodowe. Jeśli certyfikaty mają długie nazwy lub jest ich więcej, najkorzystniej będzie je zamieścić zgrupowane między informacjami o wykształceniu i umiejętnościach.
Jak powinno wyglądać CV? Czy zawsze tak samo? Niemal każdy kreator CV oferuje szereg wzorów. Nawet jeśli jakiś podoba Ci się szczególnie, zastanów się, czy faktycznie będzie odpowiedni.
Klasyczny wygląd CV jest w miarę uniwersalny, ale w niektórych branżach można pokusić się o nieco bardziej kreatywny, oryginalny format. Najlepiej, oczywiście, przy zachowaniu dobrze znanej i sprawdzonej struktury.
Kreatywne CV sprawdzi się w przypadku określonych branż i stanowisk. Na przykład w branży artystycznej czy na stanowisko związane z grafiką komputerową. Naturalnie warto zachować umiar i pamiętać o tym, że CV to dokument – powinien być czytelny, estetyczny i zawierać wszystkie niezbędne elementy.
Podsumowanie zawodowe to często pomijany element. A właśnie do podsumowania zawodowego możemy (zwięźle!) „przemycić” informacje charakterystyczne dla treści listu motywacyjnego. To tutaj, w zaledwie kilku zdaniach, można streścić swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Oprócz tego wymienić osiągniecia zawodowe i ewentualnie wskazać swoje cele zawodowe. Czy idealne CV może się bez tego obyć? Zdecydowanie nie. Podsumowanie zawodowe w CV to dodatkowa szansa, aby zaprezentować się z najlepszej strony – warto ją wykorzystać. Ta część dokumentu jest najczęściej analizowana jako pierwsza podczas przeglądania CV kandydata.
Podsumowanie zawodowe to skondensowana informacja, ale również taka, która skutecznie może wyróżnić Twoje CV. Może okazać się szczególnie istotna, gdy list motywacyjny nie jest wymagany w procesie rekrutacyjnym.
Z kolei doświadczenie zawodowe umieszcza się w formie punktów, wpisując firmę, nazwę zajmowanego stanowiska oraz czas pracy (w formie od-do) w konkretnym miejscu. To zdecydowanie bardziej sformalizowany fragment CV niż podsumowanie.
Internet oferuje bardzo dużo wzorów i szablonów CV. Nawet w darmowym kreatorze znajdziesz sporo możliwości. W takim narzędziu stworzysz CV stosunkowo szybko. O czym musisz pamiętać? Zanim wybierzesz wzór CV, jeszcze przed wypełnieniem poszczególnych sekcji, sprawdź, czy możesz zamieścić tam wszystkie niezbędne informacje.
Sprawdź też dokładnie warunki. Kreator CV oferujące profesjonalne szablony może okazać się odpłatny – i aby wygenerować plik z CV w formacie .pdf, trzeba będzie zapłacić. Równie istotne mogą być czcionki – polskie znaki diakrytyczne nie powinny wyróżniać się w tekście – a tak się stanie, jeśli kreator obsługuje tylko język angielski.
Zależy Ci, by stworzyć idealne CV, maksymalnie dopasowane do wymarzonego stanowiska? Przygotowanie profesjonalnego CV wymaga czasu, ale i określonych umiejętności. Jeśli szukasz wsparcia, warto rozważyć zlecenie przygotowania CV ekspertom – osobom, które doskonale wiedzą, na co zwracają uwagę rekruterzy. Również dlatego, że same zajmowały się procesami rekrutacyyjnymi. W katalogu naszych USŁUG znajdziesz również profesjonalne doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia. Zapraszamy!
Zainteresowało Cię profesjonalne CV? Wykorzystaj przewagę na rynku pracy, zamawiając skuteczny życiorys zawodowy – stworzony przez specjalistów.