Zamawiam CV

Jak napisać list motywacyjny z prawdziwego zdarzenia?

Dobry list motywacyjny to taki, które nie trafi do kosza. Z pewnością słyszałeś ten utarty frazes wielokrotnie. Zastanów się jednak, czy kolejna przeciętna praca Cię satysfakcjonuje? Wierzymy, że nie! Dlatego pomożemy Ci przygotować dokumenty aplikacyjne, które wygrają Twoją pracę marzeń! Przeczytaj, jak napisać list motywacyjny, czytany przez kadry z zapartym tchem.

Zapewne wielokrotnie zadawałeś sobie pytanie „jak napisać list motywacyjny?”. Teraz postaramy się na nie odpowiedzieć i poinstruować Cię, o co powinieneś zadbać, by zwiększyć swoje szanse podjęcia pracy i zdobyć uznanie konkretnego pracodawcy.

Co to jest list motywacyjny?

List motywacyjny to kolejna część Twojej biznesowej wizytówki. Jest to dokument, który ma na celu zachęcenie potencjalnego pracodawcy do zatrudnienia Ciebie na dane stanowisko. Twoim zadaniem jest napisanie listu motywacyjnego w taki sposób, by zachęcić pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. 

Czy list motywacyjny można wysłać tylko w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę?

List motywacyjny najczęściej faktycznie przesyła się w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Jednak czasem bywa, że aplikujemy na dane stanowisko do konkretnej firmy, która aktualnie nie prowadzi rekrutacji. Wówczas można wysłać do działu HR CV wrac z listem motywacyjnym, wyrażając zgodę na udział dokumentów w przyszłych rekrutacjach.

Jak poprawnie napisać list motywacyjny?

Czy warto korzystać z wzorów listów motywacyjnych?

W sieci znajdziesz setki gotowych wzorów listów motywacyjnych – od zupełnie ogólnikowych po te napisane z myślą o konkretnym stanowisku. Pracownik fizyczny? Urzędnik? A może członek kadry zarządzającej w spółce? Żaden problem! Nic, tylko skopiować, prawda? Okazuje się, że nie do końca

Rekruterzy zatrudnieni w działach HR są wyczuleni nie tylko na samą treść aplikacji, ale także układ tekstu, budowę zdań i wewnętrzą logikę struktury treści. Bez trudu wychwycą nie tylko ozdobniki, które niczemu nie służą, ale także nadmierne uogólnienia. Najczęściej sugerują one, że kandydat na dane stanowisko chce wypaść lepiej, niż wynikałoby to z jego faktycznego doświadczenia. Zadbaj więc o to, aby Twój list motywacyjny był maksymalnie czytelny, a treść „broniła się sama”.

Gotowym wzorom listu motywacyjnego brakuje autentyczności. Są oczywiście napisane poprawną polszczyzną, a użyte w ich treści zdania są – jak mówią językoznawcy – okrągłe. Nie ma w nich jednak życia i czegoś, co wyróżniałoby aplikującego spośród tysięcy podobnych osób.

Poza tym zastanówmy się chwilę. Skoro Ty możesz pobrać gotowy wzór listu motywacyjnego z sieci, mogą to także zrobić inni. A przecież nie chcesz być taki, jak wszyscy inni kandydaci. Zależy Ci, aby Twój list i Twoje CV były wyjątkowe i wyróżniały się na biurku przyszłego pracodawcy nie tylko atrakcyjną grafiką, ale przede wszystkim indywidualnością.

Jak stworzyć dobry list motywacyjny?

Co powinieneś zawrzeć w swoim liście motywacyjnym?

Wiele osób po prostu nie wie, jak napisać dobry list motywacyjny. Mogą być świetnymi specjalistami w swoich dziedzinach. Kiedy jednak pojawia się potrzeba autoprezentacji, w głowie brak pomysłów, a zdania, które pojawiają się w edytorze tekstu są równie przejrzyste jak fizyka kwantowa.

Doskonale to rozumiemy i wiemy, że przelanie myśli na papier bywa trudne, tym bardziej jeżeli mają one służyć podkreśleniu mocnych stron kandydata.

Specjaliści od HR zwracają uwagę na kilka kluczowych elementów listu motywacyjnego.

 • Dopasuj treść listu motywacyjnego do konkretnej firmy i na dane stanowisko. Ten dokument to rozwinięcię życiorysu zawodowego. Podkreśl swoje atuty w kontekście projektów realizowanych przez dane przedsiębiorstwo. Dzięki temu od razu pokażesz się z dobrej strony jako osoba zaangażowana, a Twoje doświadczenie będzie elementem pasującym do układanki.
 • Zaprezentuj pracodawcy, co może dzięki Tobie zyskać. Pamiętaj, że firma musi zarobić na osobach, które zatrudnia. Inaczej współpraca nie będzie jej się opłacała.
 • Podawaj konkrety. Ogólne stwierdzenia to częsta wada wzorów listów motywacyjnych. Jeżeli jesteś agentem ubezpieczeniowym napisz, ile umów zawarłeś, która z nich była najdroższa i czego dotyczyły kontrakty. Oczywiście nie możesz podawać pracodawcy danych swoich klientów, ale powinieneś pokazać, że wiesz o czym piszesz. Twarde dane przekonują dużo bardziej niż zdania traktujące o niczym, a list motywacyjny to doskonałe miejsce na to, by je przedstawić.
 • Zaadresuj list do kierownika działu rekrutacji, czyli konkretnej osoby odpowiedzialnej za ten proces – lub jeśli nie jest ona wskazana, wskaż ogólnie „dział rekrutacji”.
 • We wstępie wpisz nazwę stanowiska, na które aplikujesz.
 • Zapytaj o możliwość spotkania.
 • Wykaż zainteresowanie ofertą pracy.
 • Umieść na końcu zwrot grzecznościowy.
Jak napisać list motywacyjny z prawdziwego zdarzenia 002

Dobra rada na koniec: zaprojektuj tekst jak równanie matematyczne. Najlepsze treści nie powstają w głowie ad hoc. To wynik wielogodzinnej pracy, doboru argumentów, dobieraniu symetrii zdań. List motywacyjny, który jest pisany „od serca”, w najlepszym razie będzie przeciętny. Jeżeli chcesz się wyróżnić, musisz nadać mu kształt. Zastanów się do kogo kierujesz list, na jakie stanowisko aplikujesz i co chcesz przekazać.

Potrzebujesz konkretnych rozwiązań, ale nie masz pomysłu, jak napisać skuteczny list motywacyjny? Sprawdź naszą ofertę, a zaoszczędzony czas przeznacz na przygotowanie się na rozmowę kwalifikacyjną.

List motywacyjny – elementy, które warto zmodyfikować

Co NIE powinno się znaleźć w liście motywacyjnym?

Statystyki są bezlitosne – w wielu przypadkach nawet 90% aplikacji nawet nie ląduje na biurku Twojego potencjalnego szefa. Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci?

Nie powielaj informacji z CV. Dobry list motywacyjny to wciągająca historia, która ma przekonać pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Nie przenoś danych o kursach, językach obcych i całej historii kariery. Stwórz opowieść, która zainteresuje i bazuj na konkretach.

Innym popularnym błędem jest pisanie długich, wielostronicowych elaboratów. Uwierz nam, niemal żaden pracodawca nie będzie miał czasu ich czytać. Skondensuj najważniejsze informacje na jednej stronie A4. Pisz jak Ernest Hemingway – czysto, krótko i konkretnie.

Zawsze sprawdzaj poprawność listu motywacyjnego przed wysłaniem. Brakujące litery, nadmiar przecinków, czy przesadnie rozbudowane zdania świadczą o niestaranności językowej i stawiają Cię w złym świetle. Nie wystarczy skopiować treści do edytora tekstu. To tylko algorytm komputerowy. Najlepiej oddać ją do sprawdzenia osobie, która doskonale zna język polski i przeanalizuje Twój list motywacyjny pod kątem wszelkich błedów i płynności językowej.

Brak podpisu to również częsty błąd, który może prowadzić do odrzucenia aplikacji.

Jak napisać list motywacyjny z prawdziwego zdarzenia?

Co zyskujesz zamawiając list motywacyjny przygotowany przez profesjonalistów?

Zależy nam, abyś otrzymał ofertę wymarzonej pracy. Chcemy być częścią Twojego sukcesu, który zaczyna się właśnie dzisiaj. Znamy się na tym, co robimy i możesz nam zaufać. Mamy za sobą setki zrealizowanych projektów i wiele z nich zakończyło się podpisaniem umowy.

Oto kilka powodów, dlaczego warto z nami współpracować:

 • Nigdy nie kopiujemy rozwiązań. Dobrze wiemy, jak działa konkurencja i chcemy być od niej lepsi każdego dnia. Dla Ciebie i dla siebie. Z pełnym indywidualizmem podejdziemy do Twojego listu motywacyjnego.
 • Dla nas nie ma dwóch takich samych listów motywacyjnych. Każdego kandydata traktujemy indywidualnie. Każdy z nas ma inną historię i doświadczenie, inne plany i marzenia.
 • Oferujemy uczciwą współpracę. Nie zaskoczymy Cię ceną i niską jakością usług. Jesteśmy dumni z naszego warsztatu i chcemy, abyś sam się o tym przekonał.
 • Terminy są najważniejsze. Doskonale wiemy, że każdy proces rekrutacyjny ma określone ramy czasowe. Dlatego list motywacyjny i CV napisane przez nas zawsze dostajesz na czas. A czasami nawet wcześniej.

Chcesz zmienić swoją pracę, ale nie wiesz jak przygotować list motywacyjny? Chcesz, aby Twój list motywacyjny był w 100% profesjonalny? Zostaw do siebie kontakt w poniższym formularzu – odpowiadamy w 24 godziny.

KONTAKT Z NAMI

Odpowiemy w średnio kilka godzin.