Zamawiam CV

Jakiego programu użyć do napisania CV? Praktyczne wskazówki

Każdy w swoim życiu napotyka na moment, w którym musi napisać CV, tak, aby dzięki niemu otrzymać odpowiednią pracę. Spisane doświadczenie zawodowe musi nie tylko zawierać odpowiednie informacje, ale również zainteresować potencjalnego pracodawcę.

Istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają stworzenie CV czy listu motywacyjnego – dokumentów rekrutacyjnych w najróżniejszej postaci. Jednak ich ogrom, wielość funkcji nie zawsze idą w parze z użytecznością, zwłaszcza że w CV znaczenie ma nie sama szata graficzna czy tylko zawarte informacje, ale połączenie tych kwestii w taki sposób, by wszystko wzajemnie się uzupełniało.

W tym artykule dowiesz się, jak wykorzystać dostępne programy do pisania CV. Tym samym być może uzyskasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w temacie tworzenia CV.

Tworzenie CV krok po kroku

Krok pierwszy, zbierz niezbędne dane do pisania CV

Nawet najlepszy program do pisania CV nie będzie pomocny, dopóki nie dowiesz się, co masz w nim zawrzeć. Aby stworzyć profesjonalne CV, ważne jest to, aby zebrać wszystkie podstawowe informacje o swojej osobie, jak również te, będące nieodłączną częścią życiorysu zawodowego.

W skład tych danych wchodzą:

  • imię i nazwisko,

  • dane kontaktowe w postaci maila, numeru telefonu oraz ewentualnego portfolio w postaci linka do odpowiedniej platformy,

  • podsumowanie zawodowe – jedna z najważniejszych sekcji podczas pisania CV, której właściwa realizacja wymaga doświadczenia i wiedzy. Niestety, ale program do pisania CV nie stworzy takiej profesjonalnej sekcji,

  • opis doświadczenia zawodowego i odpowiednio rozbudowana sekcja obowiązków – to bardzo ważny element pisania CV. I znów – program do pisania CV może nam co nieco podpowiedzieć, ale nie wykona pracy za nas. Program do pisania CV to nie człowiek, dlatego takie CV zawsze będzie gorszej jakości. Nie wspominamy już o tym, co potrafią zrobić darmowe programy do pisania CV. Trzeba mieć się na baczności,

  • opis Twojego wykształcenia – warto to umieścić podczas pisania CV,

  • krótki opis zainteresowań – warto jednak, aby były one konkretne, czyli zamiast „sport” piszemy chociażby „piłka nożna”,

  • umiejętności, które mają stanowić Twoje mocne strony jako pracownika na wybrane stanowisko – podczas pisania CV należy mieć na uwadze konkretne oferty pracy, na które aplikujemy, aby dostosować tzw. słowa klucze. Pamiętajmy, że program do pisania CV nie zrobi tego za nas. W programie CV możemy mieć pewne porady, ale może się okazać, że jest to za mało,

  • czy dajemy swoje zdjęcie? Tę kwestię wyjaśniamy dokładnie w odrębnym artykule.

Na końcu każdego CV musisz również zawsze zawrzeć aktualną klauzulę stanowiącą zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez miejsce pracy, w które aplikujesz. Bez tego nawet najbardziej profesjonalne CV nie zostanie wzięte pod uwagę. Tutaj aktualna klauzula RODO 2023 po polsku oraz angielsku. Warto zawsze sprawdzić, czy program do pisania CV posiada aktualną klauzulę.

Dzięki tym wszystkim informacjom zawartym w curriculum vitae potencjalny pracodawca ma szansę poznać Cię oraz Twoje umiejętności. Nigdy nie zapominaj o doborze stanowiska pracy na podstawie swoich indywidualnych preferencji – nie ma sensu aplikować do pracy w miejscu, w którym nie będziesz się dobrze czuć.

Czasami poszczególnie oferty pracy wymagają przesłania listu motywacyjnego. Jasne jest, że profesjonalne CV samo magicznie takiego listu nie wygeneruje. To nie jest tak, że w CV doda się cokolwiek lub poza nim.

Czasami program do pisania CV może pomóc w przygotowaniu dokumentu związanego z litem motywacyjnym, ale tutaj znów – program do pisania CV nie jest człowiekiem, którego charakteryzuje krytyczne myślenie, należy o tym pamiętać. A jak napisać list motywacyjny z prawdziwego zdarzenia? Napisaliśmy o tym artykuł.

Jakie są najlepsze narzędzia do pisania CV?

Krok pierwszy, zbierz niezbędne dane do pisania CV

Dobrze, najważniejsze informacje do dokumentów rekrutacyjnych już zebrane, lecz co dalej? Napisać CV możesz tak naprawdę w każdym programie do edycji dokumentów tekstowych, nawet w Microsoft Word znajdziesz gotowe szablony.

Oczywiście, poziom zaawansowania Twoich dokumentów aplikacyjnych będzie zawsze zależny od możliwości, jakie daje dany program, ale również Twoich własnych umiejętności. Dlatego warto korzystać z tego, co daje nam dziś Internet i technologia, ponieważ prawdą jest, że obecnie darmowe programy do tworzenia CV stale się mnożą, oferując różne rozwiązania. Poniżej znajdziesz listę kilkunastu stron czy programów, które pozwolą Ci stworzyć życiorys zawodowy.

Zainteresowało Cię profesjonalne CV? Wykorzystaj przewagę na rynku pracy, zamawiając skuteczny życiorys zawodowy – stworzony przez specjalistów.

10+ najlepszych programów do pisania CV - darmowe programy

krok trzeci, wybierz kreator CV - odpowiedni program do pisania CV

Oto lista stron czy aplikacji, dzięki którym uda Ci się szybko stworzyć dokument. Możesz przebierać w darmowych programach, ale również tych płatnych. Wybierz kreator CV dla siebie, jednak czy stworzysz profesjonalny życiorys dzięki niemu? Czy to będzie profesjonalny dokument? Otwarcie mówiąc – mamy co do tego wątpliwości. Nie da się bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia szybko stworzyć profesjonalny dokument CV.

  1. Canva to poprawny program do tworzenia CV, gdzie znajduje się mnóstwo różnorakich szablonów czy możliwości samodzielnego stworzenia. Aby z niego skorzystać, trzeba założyć konto, co można zrobić za pośrednictwem konta Google. Istnieje również aplikacja kompatybilna z systemem android oraz iOS. Przygotowanie tam dokumentu powinno odbyć się bez problemów.

  2. CV Maker to kolejna strona w przeglądarce internetowej, która wymaga rejestracji. Dzięki niej w wersji „darmowej” można tworzyć własne CV, natomiast w wersji płatnej możliwy jest wybór szablonu CV z tych gotowych. Uwaga! Zalecamy jednak bardzo dużą ostrożność, gdyż spotkaliśmy się z tym, że za darmo nie będzie można pobrać dokumentu.

  3. InterviewMe to darmowy kreator CV, który ma w swojej ofercie kilka szablonów, które można swobodnie wypełnić. Więcej opcji jest też w płatnej wersji programu.

  4. MS Word to program tekstowy, do którego dziś dostęp posiada praktycznie każdy, choć warto podkreślić, że jest to rozwiązanie płatne. W jego zbiorach znaleźć można przykładowe CV czy wzory listów motywacyjnych, na których warto się posiłkować, tworząc swoje własne dokumenty aplikacyjne.

  5. Google Docs to kolejny kreator CV, który oferuje poszczególne szablony CV do dowolnego wykorzystania. Należy założyć konto w Google, aby móc korzystać z tego edytora całkowicie za darmo.

  6. Pracuj.pl to strona, która również zapewnia możliwość tworzenia CV, przy czym wymaga rejestracji. Można na niej znaleźć niejeden szablon CV, który pomoże Ci w przygotowywaniu dokumentów rekrutacyjnych.

  7. CV.pl, jak nazwa sugeruje, to przykład darmowego kreatora do pisania CV. Działa na prostej zasadzie, zawiera jedynie cztery szablony, dlatego jest dobry dla tych, którym trudno jest się zdecydować. Jest to odpowiedni kreator CV dla początkujących w kwestii przygotowywania tego typu dokumentu, bowiem nie zalewa przesytem różnorakich rozwiązań. Dzięki temu jego użytkowanie jest banalnie proste.

  8. Otokariera.pl to strona, gdzie znajdziesz jedynie dwa szablony CV. Strona ta jest całkowicie darmowa i nadaje się do użytku przez kompletnego laika w kwestii pisania CV, którego dokumenty aplikacyjne potrzebują najprostszych, ale wciąż stosunkowo estetycznych rozwiązań.

  9. Open Office to kolejna ciekawa propozycja pakietu programów biurowych, gdzie możesz znaleźć edytor tekstu, który wykorzystasz do tworzenia dokumentu. Jego pobranie jest całkowicie darmowe, a pakiet ten stanowi interesującą alternatywę dla płatnego pakietu Microsoft Office.

  10. Adobe Photoshop to profesjonalny program graficzny, który jest płatny, jednakże równie dobrze użyteczny do tworzenia CV. W tej aplikacji co prawda należy wszystko zrobić od zera, aczkolwiek to daje możliwość dostosowania wyglądu życiorysu zawodowego wedle własnych preferencji.

  11. ZamawiamCV to ostatnia propozycja z listy programów do tworzenia CV. Dzięki naszej działalności nie musisz zastanawiać się nad tym, w jaki sposób uporządkować informacje w swoim curriculum vitae, nie musisz myśleć nad tym, w jakim programie napisać CV.

My to wszystko zrobimy za Ciebie! Każde CV dostosowujemy pod konkretną ofertę pracy, tworzymy również listy motywacyjne, także w języku obcym.

Pomiędzy nami a wszystkimi innymi programami i kreatorami do tworzenia CV jest jedna fundamentalna różnica – korzystając naszej pomocy, masz pewność, że CV jest stworzone przez osobę z doświadczeniem i wiedzą, a nie przez algorytm. Nawet najlepszy algorytm nie zastąpi w tej sprawie człowieka, dlatego warto zastanowić się, czy nie zainwestować w naprawdę skuteczne i profesjonalne CV.

Płatny czy darmowy program do pisania CV jest jakimś rozwiązaniem, by w prosty sposób stworzyć swój życiorys zawodowy oraz list motywacyjny. Mimo to nierzadko bywa tak, że dany kreator CV jest niewystarczający, by sprostać oczekiwaniom użytkownika. Również trudnością bywa odpowiednie sformułowanie treści CV w taki sposób, by pomieściło ono całą esencję życiorysu. Czasem także zapis w języku obcym może stanowić trudność.

Dlatego też pomagamy naszym klientom w pisaniu CV, dzięki czemu każde CV lub list motywacyjny jest dopracowany.

Dbamy o bezsprzeczną jakość wszystkich dokumentów aplikacyjnych. Podkreślamy raz jeszcze – program do pisania CV ma swoje plusy, jednak także całą gamę minusów.

Program do pisania CV – jak wygląda założenie konta?

KROK czwarty, LOGOWANIE do edytora CV

Tak naprawdę programy do pisania CV zawierają swoje własne wytyczne, dzięki którym możliwe jest założenie konta. Teoretycznie możesz szybko stworzyć profesjonalny dokumenty. Informacje te są jasno przedstawione na samym początku tego procesu. Zwykle należy podać aktywny adres e-mail oraz wymyślone przez siebie, unikalne hasło, by tym samym stworzyć dane do logowania. Na e-mail przychodzi potwierdzenie logowania i voilà, możliwości, jakie daje dany kreator CV, stają otworem!

Zacznij tworzenie CV w programie od wyboru szablonu

krok piąty, szata graficzna CV

Gdy już wybierzesz odpowiedni dla siebie program do robienia CV i się na niego zalogujesz (jeśli jest taka potrzeba), stajesz przed kolejnym ważnym zadaniem. Identyfikacja wizualna Twojego CV może być w charakterze konkretnej oferty pracy.

Jeśli aplikujesz na stanowisko grafika, Twoje curriculum vitae może odpowiadać tejże profesji, być kreatywne i niebanalne. Jeśli natomiast aplikujesz na stanowisko sprzedawcy w banku, warto zadbać o minimalistyczny i wysoce estetyczny wygląd dokumentu.

Odpowiedni szablon to niezbędny element każdego CV, pamiętaj więc, by miał słuszną kolejność poszczególnych sekcji.

Programy do pisania CV – płatne oraz darmowe – niestety rzadko pamiętają o najważniejszej zasadzie, że CV musi być przejrzyste. Kolorowe CV nie sprawia, że jest lepsze. Wręcz przeciwnie.

W programie do pisania CV dodasz najważniejsze umiejętności

krok szósty, treść CV

Stworzenie curriculum, poza odpowiednim szablonem, musi również zawierać najważniejsze informacje o kandydacie na dane stanowisko. Warto najpierw przedstawić podstawowe informacje o sobie (imię i nazwisko, zainteresowania), w tym dane kontaktowe.

Następnie należy opowiedzieć w CV o swoim doświadczeniu zawodowym oraz o wykształceniu, co pozwoli rekruterowi poznać bliżej Twoje umiejętności. Proste programy do pisania CV zwykle oferują ciekawe rozlokowanie tychże danych w szablonach tego typu dokumentu.

Program do tworzenia CV ze zdjęciem

krok siódmy, co ze zdjęciem w CV?

Czy w treści dokumentu aplikacyjnego, jakim jest CV, ma być zdjęcie? Szablony CV zwykle posiadają wyodrębnione miejsce na fotografię. Dobre i estetyczne zdjęcie stanowi Twoją wizytówkę. Podnosi ono szanse na to, że rekruter zapamięta właśnie Ciebie i Twoją aplikację. Jednak coraz częściej odchodzi się od zdjęcia, z uwagi na różne standardy korporacyjne.

Należy mieć na uwadze, że zdjęcie w CV nie jest obowiązkowe. Więcej na ten temat w naszym innym artykule.

Program do tworzenia CV – w jakim formacie najlepiej wysłać CV?

Krok ósmy, pobierz CV w formacie pdf

Obecnie najchętniej można spotkać się z CV zapisywanymi w formacie PDF. Umożliwia on estetyczny zapis dokumentu, bez utraty na jego formatowaniu czy jakości. Jest to też jeden z najbardziej powszechnych formatów plików elektronicznych, dzięki czemu każde urządzenie powinno być w stanie bez przeszkód otworzyć wzór CV, wysłany za jego pośrednictwem.

Uwaga! Może się zdarzyć, że dany kreator CV lub program do pisania CV pozwoli Ci napisać CV za darmo, a następnie… zażąda opłaty, aby móc je pobrać w formacie pdf. Ot, taka sztuczka.

Teraz już wiesz, w jakim programie napisać CV. A może właśnie nie napisać?

Krok dziewiąty, aplikuj!

Po zapoznaniu się z całą treścią tego artykułu, na pewno już wiesz, jaki program do pisania CV będzie dla Ciebie odpowiedni. Na pewno też udało Ci się zebrać najpotrzebniejsze dane do zawartości swojego CV. Dlatego też nie pozostaje nic innego, jak zebrać wszystkie przedstawione dane, stworzyć odpowiednich CV i aplikować do pracy swoich marzeń.

Ważne podsumowanie

W artykule pokazaliśmy też wiele wad, które każdy kreator CV czy program do pisania CV posiada. Warto zastanowić się, czy chcąc aplikować na (czasami wręcz wymarzone) stanowisko chcesz ryzykować marnym CV z kreatora (bo jest taniej)?

Czy nie warto zainwestować w profesjonalne i skuteczne CV, które stworzą fachowcy? Koszty nie są wysokie, szczególnie patrząc na to, co możesz zyskać. Kwota za stworzenie profesjonalnego CV zaczyna się już od 199 złotych.

Jeśli masz wątpliwości, pytania – możesz śmiało do nas napisać, a na pewno Ci pomożemy.

biznesowa wizytowka

Zainteresowało Cię profesjonalne CV? Wykorzystaj przewagę na rynku pracy, zamawiając skuteczny życiorys zawodowy – stworzony przez specjalistów.