Większość procesów rekrutacyjnych odbywa się w oparciu o dokumenty aplikacyjne przesłane przez osoby kandydujące na konkretne stanowisko. Podstawowym i najważniejszym dokumentem jest curriculum vitae (CV) – zawodowy życiorys zawierający informacje o wykształceniu, dotychczasowym doświadczeniu oraz predyspozycjach do wykonywania określonych zadań.
Ten jeden dokument generuje sporo pytań. Okazuje się bowiem, że nie jest tak łatwo stworzyć coś, co w krótkiej formie ma nas wyróżnić spośród wielu osób. Z pewnością nie wysyłasz CV spisanego w pośpiechu. A skoro podchodzisz poważnie do przygotowania CV, zastanów się, czy i jakie zdjęcie tam zamieścisz. Przeczytaj nasz krótki poradnik i zdecyduj!
Z artykułu dowiesz się między innymi:
czy i kiedy brak zdjęcia w CV może być przeszkodą w procesie rekrutacji (ale też o tym, że dołączenie zdjęcia do CV może uniemożliwić proces rekrutacyjny),
co to znaczy dobre zdjęcie do CV,
jak przygotować się do zdjęcia do CV,
czy warto zdecydować się na biznesową sesję zdjęciową,
jakie zdjęcie do CV na pewno nie będzie dobrym wyborem,
gdzie umieścić zdjęcie w dokumencie.
Konstruując dokumenty aplikacyjne zadbaj o każdy szczegół. Przemyśl strukturę, wybierz najlepsze zdjęcie do CV, złóż całość tak, by była czytelna i w pozytywny sposób przykuwała uwagę.
Profesjonalny rekruter ma za zadanie na podstawie zgromadzonych w CV danych określić, kto powinien dostać się do kolejnego etapu. Gdy trafisz na rozmowę kwalifikacyjną, zyskasz szansę, by pozytywnie wyróżnić się na tle konkurencji.
Najpierw jednak musisz sprawić, że Twoje CV będzie Twoją najlepszą wizytówką – tak, aby zwróciło uwagę i pozytywnie zapadło w pamięć. Nie jest to proste, ale dobra wiadomość jest taka, że wszyscy startują z tego samego poziomu – pustej kartki A4 do zapełnienia.
Z prawnego punktu widzenia pracodawca nie może żądać, aby w CV znalazło się zdjęcie. Oczywiście istnieje szereg sytuacji, w których dołączenie fotografii jest uzasadnione – na przykład z uwagi na charakter wykonywanej pracy. Brak zdjęcia nie może jednak stanowić argumentu za odrzuceniem kandydatury.
Możesz zdecydować samodzielnie, czy dołączysz fotografię do CV. Nawet, jeśli w ogłoszeniu rekrutacyjnym pojawiała się informacja, że jest to mile widziany element – nadal nie jest to obowiązkowe. Do Ciebie również należy decyzja, czy w ogóle umieścisz zdjęcie i jak będzie ono wyglądało. O ile jednak decyzja na tak lub nie to wybór zerojedynkowy, o tyle to, jak ma wyglądać zdjęcie zamieszczone w CV, wymaga przemyślenia.
Dodatkowo – w obecnym trendzie (2022 i 2023) obserwuje się zdecydowanie mniej fotografii w CV niż wcześniej. Sporo osób nie dołącza zdjęcia i wiąże się to między innymi z etyką HR – niektóre firmy (głównie te zachodnie) wręcz nie chcą przyjmować CV z wizerunkiem innych osób, by nie można było im zarzucić oceny po wyglądzie kandydata. Z drugiej strony – osoby aplikujące również nie chcą być w ten sposób oceniane, dlatego decydują się na przesłanie dokumentu bez zdjęcia. Warto jednak je dołączać wtedy, gdy w ofercie pracy jest to jasno wyszczególnione lub istnieją zasadne przypuszczenia, że praca będzie powiązana z wizerunkiem.
Wstawienie zdjęcia do CV to jeden ze sposobów, aby wyróżnić ten w zdecydowanej większości tekstowy dokument. Łatwiej w ten sposób zapaść w pamięć i zwiększyć swoje szanse na rozmowę w kolejnym etapie.
Oczywiście profesjonalista nie będzie się kierował wyglądem kandydata – chyba że chodzi o zajęcie, które wymaga konkretnych cech fizycznych, na przykład zlecenie aktorskie, pracę z dziećmi itp.
Natomiast warto pamiętać, że odpowiednio przygotowane CV, wzbogacone o zdjęcie, na którym prezentujesz profesjonalny wizerunek, może zdecydowanie zwiększyć szansę na kolejny etap rekrutacji.
Jeśli piszesz CV do swojej pierwszej pracy lub chcesz spróbować sił na nowym stanowisku, ale nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, dobrze wykonana fotografia może pomóc Ci zrobić świetne pierwsze wrażenie i stanowić dowód na profesjonalne podejście do tworzenia dokumentu oraz pozytywne nastawienie. To dowód na dbałość o szczegóły i staranność – cechy cenione i pożądane na wielu różnych stanowiskach.
Jeśli masz już pewność, że chcesz wstawić zdjęcie do CV, warto wybrać zdjęcie przygotowane specjalnie na potrzeby rekrutacji. Atrakcyjne wizualnie zdjęcie niekoniecznie oznacza fotografię idealną do zamieszczenia w dokumentach rekrutacyjnych.
Przygotowując CV, możesz postawić na kilka różnych dróg:
opracować dokument samodzielnie, opierając się na informacjach zawartych w ogłoszeniu,
wspierać się wskazówkami dostępnymi w profesjonalnych serwisach i na blogach tematycznych,
zlecić zredagowanie dokumentu osobie zajmującej się tym zawodowo (i mającej na przykład doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji).
Decydujesz, aby wstawić zdjęcie do CV? Również w tej sytuacji rozważ, jak to zrobisz i co wybierzesz. Możesz:
wybrać zdjęcie używane do tej pory w takich i podobnych sytuacjach (choć warto pamiętać, by było w miarę aktualne),
zrobić zdjęcie do CV samemu,
wykonać sesję u profesjonalnego fotografa.
Jakie zdjęcie do CV będzie wyglądało profesjonalnie? Czytelne, wyraźne, stonowane, ale nie nudne. Możesz oczywiście dodać zdjęcie wykonane specjalnie na potrzeby innych dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport. Nie będzie to błędem. Ale z uwagi na to, że takie fotografie podlegają konkretnym wytycznym, ich charakter jest szybko rozpoznawalny.
Umieszczone w CV zdjęcie może być nieco swobodniejsze, mieć inne proporcje, być wykonane lekko z profilu. Profesjonalne zdjęcie do CV nie musi wcale być bezosobowe – wręcz przeciwnie, powinna bić z niego Twoja energia.
Jedno ujęcie z myślą o tym, by dodać zdjęcie do CV? A może większa sesja, w której znajdzie się zestaw fotografii wspierającej różne działania zawodowe? Zdjęcie do CV, profesjonalne zdjęcie profilowe do zamieszczenia w branżowych portalach lub w mediach społecznościowych – różnego typu zdjęcia mogą przydać się w różnych sytuacjach.
Oczywiście, możesz postarać się zrobić idealne zdjęcie w domu. I niekoniecznie potrzebujesz w tym celu profesjonalnego sprzętu, ponieważ aparaty dostępne w większości smartfonów, w połączeniu ze sprzyjającymi warunkami oświetleniowymi, w zupełności wystarczą.
Profesjonalną fotografię najprościej – mimo wszystko – wykonać u zawodowego fotografa. Jeśli wkładasz mnóstwo energii, by stworzyć profesjonalne CV, zadbaj również o profesjonalne zdjęcie. Specjalista da Ci cenne wskazówki, jak się ustawić do zdjęcia, wykona kilka, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt ujęć, spośród których wybierzesz najkorzystniejsze. Zadba też o warunki takie jak światło, proporcjonalny kadr, odpowiednie tło. Profesjonalny sprzęt to również lepsza jakość zdjęcia do CV.
Zdjęcie biznesowe wykonane samodzielnie? To możliwe. Wykonanie zdjęcia do CV w domu będzie wymagało nieco więcej przygotowań niż udanie się z tym do profesjonalnego studio, ale jest osiągalne. Nie musisz mieć aparatu fotograficznego, prawdopodobnie wystarczy smartfon. Drobne mankamenty w jakości zdjęcia możesz naprawić w programie do obróbki. Ustalisz tam również finałową wielkość zdjęcia.
Najważniejsze to zwrócić uwagę i zatroszczyć się o kilka podstawowych elementów. Zadbaj o neutralne tło, staraj się zrobić zdjęcie w jasnym pomieszczeniu, najlepiej przy naturalnym świetle. Możesz wspomóc się lampami – ważne jednak, aby na fotografii nie znalazły się cienie – a o te nietrudno na jasnym tle.
Skorzystaj z dostępnego sprzętu – aparatu lub smartfona ustawionego na statywie. Idealnie, jeśli możesz wykorzystać urządzenie mobilne (na przykład tablet) do dokładnego sprawdzenia, czy parametry zdjęcia są odpowiednie oraz czy stoisz w środku kadru. Do wyzwolenia migawki można też użyć pilota na Bluetooth – to pozwoli dobrze ustawić się do zdjęcia i wykonać kilka ujęć bez wykonywania niepotrzebnych ruchów.
Skorzystaj z dostępnego sprzętu – aparatu lub smartfona ustawionego na statywie. Idealnie, jeśli możesz wykorzystać urządzenie mobilne (na przykład tablet) do dokładnego sprawdzenia, czy parametry zdjęcia są odpowiednie oraz czy stoisz w środku kadru. Do wyzwolenia migawki można też użyć pilota na Bluetooth – to pozwoli dobrze ustawić się do zdjęcia i wykonać kilka ujęć bez wykonywania niepotrzebnych ruchów.
Kadrem obejmij twarz, ewentualnie twarz i górną część korpusu. Obiektyw aparatu powinien znaleźć się na wysokości twarzy – w ten sposób wykonasz najkorzystniejsze ujęcie.
Finalny kadr powinien obejmować górną część tułowia i głowę – tak, by twarz wypełniała większość kadru. Zdjęcie względem całości dokumentu jest relatywnie niewielkie, dlatego cała sylwetka po prostu się nie sprawdzi w przypadku zdjęcia do CV.
Zainteresowało Cię profesjonalne CV? Wykorzystaj przewagę na rynku pracy, zamawiając skuteczny życiorys zawodowy – stworzony przez specjalistów.
Nawet jeśli chcesz wykonać zdjęcie, które później będzie poddane lekkiej obróbce, nie warto ryzykować, że całość wypadnie gorzej przez elementy, na które z pewnością masz wpływ.
O co musisz zadbać? Niektóre z tych rad zabrzmią banalnie, ale nawet o tych prostych elementach zdarza się ludziom zapominać, szczególnie, gdy wszystko jest już gotowe i „brakuje tylko zdjęcia”.
Być może idealne zdjęcie nie istnieje, często wydaje się nam, że coś można było zrobić lepiej. Ale podstawowe przygotowanie pozwoli na osiągnięcie przynajmniej zadowalającego efektu.
Wyśpij się – wypoczęta, zrelaksowana twarz plus delikatny uśmiech to połowa sukcesu.
Na zdjęciu często można dostrzec detale, na które niekoniecznie zwracamy uwagę w lustrze.
Miej uczesane włosy.
U panów warto zadbać o zarost: ładnie ogolona twarz lub starannie przystrzyżona broda i wąsy to absolutna podstawa.
Wykonaj makijaż, jeśli lubisz go nosić. A jeżeli skóra Twojej twarzy ma tendencję do błyszczenia, możesz na przykład tylko lekko zmatowić poszczególne punkty z wykorzystaniem pudru.
Wybierz ubrania w stonowanych kolorach. Unikaj kolorów zbliżonych odcieniem do Twojej cery – zleją się z twarzą i podkreślą wszystkie ewentualne mankamenty.
Zwróć uwagę, by nie mieć jakiegoś dominującego elementu – takiego jak na przykład biżuteria, zbyt wyrazisty kolor szminki.
W zależności od tego, w jakim programie przygotowujesz swoje dokumenty rekrutacyjne, możesz skorzystać z różnych opcji wstawienia zdjęcia w swoim CV. Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszą metodą było stworzenie dokumentu tekstowego w edytorze i wstawienie fotografii w postaci pliku graficznego. Królowały skany fotografii wykonanych na przykład na potrzeby dowodu osobistego lub paszportu. Wstawiane były zazwyczaj w prawym górnym rogu dokumentu.
Całość wymagała zapisania w formacie pdf, aby poszczególne elementy nie przesuwały się względem siebie już po zapisaniu i wysyłce pliku.
Z czasem powstały specjalne serwisy, które oferowały profesjonalne szablony. Dzięki temu tekst nie formatował się niepostrzeżenie przy każdym kliknięciu, a wstawienie zdjęcia nie powodowało niespodziewanego przesunięcia całości.
Dziś mamy do dyspozycji wspomniane szablony w kreatorach oraz darmowe, intuicyjne programy graficzne z kolejnymi estetycznymi wzornikami, do których wystarczy skopiować tekst i dołączyć plik graficzny w miejscu na fotografię.
Proste w obsłudze kreatory umożliwiają nie tylko skorzystanie z gotowego szablonu, ale pomagają też uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w stylu przesunięć tekstu. Zdjęcie umieścić możesz tak, jak wskazuje wybrany wzór lub przemieścić je według potrzeb.
Nie warto jednak mocno eksperymentować z układem poszczególnych sekcji na stronie. W dokumencie CV poszczególne sekcje mają swoje miejsce nie bez przyczyny – osoba czytająca intuicyjnie będzie szukać fotografii na górze strony, a informacji o doświadczeniu zawodowym pod częścią mówiącą o wykształceniu.
Nawet dobra technicznie fotografia – zamiast zachęcić rekrutera – może okazać się nieodpowiednia. Przy wyborze zdjęcia możesz poradzić się innych – być może zwrócą uwagę na coś, czego Ty nie dostrzegasz?
Z pewnością chcesz do CV wybrać zdjęcie, które będzie najlepiej oddawało Twój profesjonalizm. Wesołe zdjęcie z wakacji to kiepski pomysł, nawet jeśli wyglądasz na nim korzystnie.
Z pewnością nie robią dobrego wrażenia zdjęcia złej jakości, źle wykadrowane, niewyraźne, utrzymane w jednolitych, monotonnych kolorach, na których postać zlewa się z tłem lub wyraźnie nie patrzy w stronę aparatu.
Z miejsca odrzuć selfie z pięknym krajobrazem, zdjęcia wykonane w tłumie, ujęcia będące kadrami zdjęć grupowych. Nie nadają się jako zdjęcie do CV.
Nie masz czasu, aby wykonać profesjonalną sesję w studio? Brakuje Ci aktualnego zdjęcia, ale jednocześnie zależy Ci, aby swój wizerunek zamieścić w CV?
Selfie, czyli zdjęcie wykonane samemu sobie, najczęściej „z ręki” raczej nie sprawdzi się jako zdjęcie do CV. Takimi zdjęciami bardzo łatwo zniechęcić rekrutera i popsuć cały efekt. Jeśli rzeczywiście musisz wykonać zdjęcie do CV w domu, wykorzystaj zamieszczone powyżej wskazówki i poproś kogoś, aby ustawił się z telefonem w odpowiedniej odległości i zrobił Ci zdjęcie.
Na koniec pewna ciekawostka. Łatwość przemieszczania się, a ostatnio również większa otwartość firm na pracę wykonywaną zdalnie – nawet w odległych miejscach na świecie – to częstsze okazje do aplikowania na stanowiska zagranicą. W zależności od tego, aplikację do firmy w jakim kraju chcesz złożyć, warto upewnić się co do zasad panujących lokalnie oraz w tym konkretnym przedsiębiorstwie.
Może okazać się, że przepisy antydyskryminacyjne wykluczają z procesów rekrutacyjnych dokumenty, w których znalazły się konkretne informacje lub elementy takie jak zdjęcie.
Zainteresowało Cię profesjonalne CV? Wykorzystaj przewagę na rynku pracy, zamawiając skuteczny życiorys zawodowy – stworzony przez specjalistów.